• معرفی مرکز
 • امکانات
 • منابع
 • فعالیت ها

 

 

مرکز اطلاع رسانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، به منظور تامین نیازهای اطلاعاتی و فراهم نمودن زمینه های رشد و توسعه در بخش های مختلف شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در سال 1362 تحت عنوان کتابخانه و آرشیو فنی تأسیس شد و درسال 1370 به مرکز اطلاع رسانی تغییر نام داد. این مرکز با فراهم نمودن زیرساختهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسب و بهره گیری از سامانه های مدیریت اطلاعات و کتابخانه دیجیتال گام‌های اساسی در جهت تسهیل ارائه خدمات اطلاع رسانی برداشته و امکان دسترسی به منابع تخصصی الکترونیکی تمام‌ متن را از طریق شبکه داخلی و اینترنت برای کاربران فراهم آورده است

 

 

 

 

 • دسترسی به :
  • منابع اطلاعاتی مورد نیاز از طریق جستجو در پایگاه های تخصصی
  • مجموعه گزارش های IHS /SRI شامل گزارش های WA,CEH,PEP و ...
  • گزارش های قیمت مواد پتروشیمی از قبیل ICIS, Platt's, ARGUS و ...
  • گزارش های تحلیلی بازار مواد پتروشیمی
  • فرآیندهای تولید محصولات شیمیایی
  • مجموعه مقالات کنفرانس های تخصصی در زمینه پتروشیمی
  • پایگاه مقالات فنی - اقتصادی در رابطه با صنعت پتروشیمی و صنایع وابسته
  • نشریات تخصصی شیمی ، پتروشیمی و صنایع وابسته
  • استانداردهای بین المللی
  • پایگاه خبری صنایع شیمی و پتروشیمی
 • خدمات امانت (کتاب و نشریه)
 • ارائه خدمات گزیده اطلاعات
 • آگاهی رسانی جاری
 • آموزش دستیابی به منابع اطلاعاتی و نرم افزارهای کتابخانه
 • خدمات جانبی (کپی و تکثیر، تنها از منابع عام مرکز می باشد)
 • ارائه خدمات مشاوره ای به سایر مراکز اطلاع رسانی صنعت پتروشیمی

کتاب های تخصصی در زمینه پتروشیمی و صنایع وابسته به آن

(جهت اطلاع از شرایط مطالعه و امانت اینجا را کلیک کنید)

نشریات ادواری فارسی و انگلیسی در حوزه های تخصصی فنی و اقتصادی شیمی و پتروشیمی، مدیریت، ایمنی، محیط زیست و...

)جهت اطلاع از شرایط مطالعه و امانت اینجا را کلیک کنید)

گزارش های تحلیلی فنی - اقتصادی در زمینه فرآیندهای مواد پتروشیمی، وضعیت صنعت و بازار مواد پتروشیمی در جهان

برخی از این گزارش های عبارتند از:

گزارش های قیمت مواد شیمیایی موسسات ,  ..., Argus, CRU, ICIS,Platt's این گزارش ها شامل قیمت مواد شیمیایی و پتروشیمیایی میباشد که قیمت ها را در مناطق خاورمیانه ، امریکا، چین، آسیا، اروپا  وسطح جهانی مورد بررسی قرار میدهند. این گزارش ها به صورت هفتگی منتشر می شود.

گزارش های موسسه (IHS/SRI) این گزارش ها خود به چند دسته تقسیم میشوند:

CEH Reports معتبرترین خدمات تجارت و بازاریابی مواد شیمیایی را در دنیا ارائه میکند و نتایج تحقیقات خود را که شامل یک ارزیابی کامل از عرضه و تقاضا، تولید کنندگان و ظرفیت تولیدات، پیش بینی تغییرات تقاضاهای آینده و نیز تجزیه و تحلیل بازار رقابتی 300 ماده شیمیایی می باشد را به صورت گزارش عرضه میکند.

PEP Reportsاین گزارش ها به تفصیل به تجزیه و تحلیل فنی و اقتصادی فرایندهای مواد شیمیایی و صنایع پتروشیمی می پردازد.تاکنون این گزارشها برای بیش از 2000 فرایند و تکنولوژی جدید صنعتی ارائه شده است.

این گزارش ها خود به گزارش های Review و Cost Index و Yearbook تقسیم میشود. که به شرح بیش از 600 فرایند شیمیایی شامل مواد اولیه، سرویسهای جانبی، محصولات تولیدی، برآورد هزینه های سرمایه گذاری، بررسی و مقایسه فرایندهای تولید و بررسی تجهیزات مورد استفاده می پردازد که بر مبنای قیمتهای امریکا آلمان چین ژاپن به عنوان شاخص عرضه می شود. این گزارشها ازسال 1975 تا کنون در مرکز موجود می باشد.

PEP Yearbooks شامل اطلاعات یک صفحه ای در خصوص هزینه های سرمایه گذاری در مناطق مختلف، تخمین مواد اولیه مورد نیاز و برآورد فناوری مناسب و به روز برای تولید محصولات شیمیایی می باشد. این گزارش های که به طور فصلی توسط موسسه IHS به روزآوری می شوند،  فهرست مندرجاتی نداشته و بر اساس نام محصول در پایگاه اطلاعاتی PEPIHS  جستجو می شوند. این گزارشها بر حسب نیاز و درخواست کارشناسان شرکت ملی صنایع پتروشیمی  تهیه می شوند.

ویرایش چاپی   Yearbook مربوط به سال 2010 در مر کز اطلاع رسانی موجود می باشد.

World Analysis ترکیبی است از گزارشهای WP سابق و CMAI که به بررسی بازار36 محصول پتروشیمی شامل ظرفیت، قیمتهای تاریخچه ای، عرضه و تقاضا و پیش بینی قیمتها در یک دوره 10 ساله در سطح جهانی می پردازد.

 SCUPبه تجزیه و تحلیل استراتژیک 38 کسب و کار تخصصی شیمیایی، شامل عوامل محرک بازار، بازیگران کلیدی، عوامل اصلی موفقیت و تهدیدها و فرصت ها در این صنعت می پردازد. و همچنین یک ابزار برای برنامه ریزی و بررسی فرصت های سرمایه گذاری در 35 بازار مواد شیمیایی می باشد.

ین گزارش ها در کتابخانه دیجیتال در دسترس کاربران مجاز قرار دارد. سایر کاربران جهت مطالعه به مرکز اطلاع رسانی مراجعه فرمایند)

پایگاه های اطلاعاتی شامل :

پایگاه Platt's معتبرترین منبع اطلاعاتی جهان در خصوص ارزیابی و ارائه قیمتهای نفت گاز و پتروشیمی می باشد.هم اکنون مرکز اطلاع رسانی به برخی از این گزارش ها دسترسی دارد.

)جهت استفاده از این پایگاه ها به مرکز اطلاع رسانی مراجعه فرمایید)

اسناد طرحها و مجتمع های پتروشیمی

)جهت استفاده از اسناد به مرکز اطلاع رسانی مراجعه فرمایید(

استانداردهای بین المللی

که مهمترین آنها عبارتند از:  BSI, IEEE, IEC, ASTM, AWWA, ISO, DIN, API, NACE, NFPA

(جهت استفاده از استانداردهای به مرکز اطلاع رسانی مراجعه فرمایید(

بانک مقالات فنی استخراج شده از نشریات تخصصی در زمینه صنعت پتروشیمی و صنایع وابسته به آن

(دسترسی از طریق کتابخانه دیجیتال و سیستم جامع سیمرغ(

بانك اطلاعاتي واحدهاي پتروشيمي در قالب نرم افزار (استفاده در محل)
 

لوح های فشرده شامل : پیوست کتاب ها ،مقالات کنفرانس ها و سمینارها،نرم افزارهای آموزشی مربوط به صنعت پتروشیمی،گزارش های تحلیلی،بانک های اطلاعاتی و ... 

)تنها به کارکنان شرکت ملی صنایع پتروشیمی امانت داده می شود(

بخش های سازمانی مرکز اطلاع رسانی عبارتند از

 

 

واحد کتابخانه این واحداز سال 1362تا کنون توانسته است با برنامه ریزی های انجام شده در جهت تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز به منظور بررسی فنی طرح های پتروشیمی، محاسبات اقتصادی طرح ها، بررسی بازار محصولات شیمیایی، ارتقا دانش و توان افزایی کارکنان در راستای اهداف و استراتژی کلان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ،مجموعه ای غنی و گسترده از منابع اطلاعاتی در زمینه‌های صنایع پتروشیمی و صنایع و ابسته رابه صورت گزارشهای تحلیلی فنی-تخصصی و گزارشهای مربوط به بررسی بازار محصولات شیمیایی از موسسه های معتبر بین المللی از قبیل IHS, Nexant, ICIS, Tecnon,Argus, .... را تهیه و گردآوری نماید. از سایر وظائف این واحد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نیازسنجی اطلاعات از مدیریتها و امورها، تهیه و تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز مصوب شده، سازماندهی و اشاعه اطلاعات ، خدمات امانت و مرجع، مبادله و اهدای منابع اطلاعاتی بر اساس دستورالعملهای موجود، برگزاری شورای نظارت بر انتخاب منابع اطلاعاتی، پیشنهاد و تنظیم بودجه خرید منابع اطلاعاتی، برنامه ریزی و نظارت بر امور سفارش، انجام مذاکره و تبادل اطلاعات با موسسه های ارائه دهنده ی اطلاعات(بین المللی و داخلی) .

 

واحد منابع و تجزیه و تحلیل اطلاعات:امروزه در هر مرکز اطلاع رسانی، پایش و رصد اطلاعات و پردازش و تحلیل آنها در جهت آگاهی رسانی به مدیریت ارشد و کارشناسان سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.واحد منابع و تجزیه و تحلیل اطلاعات نیز وظیفه دارد تا منابع اطلاعاتی را بر اساس خط مشی شرکت ملی صنایع پتروشیمی پایش نموده و مهمترین وقایع و رخدادهای مرتبط با صنعت پتروشیمی را به صورت اخبار و گزارشهای تحلیلی، در دوره های زمانی معین تهیه و در اختیار کاربران قرار دهد.علاوه بر آن در این واحد بیش از 6 هزار مقاله فنی- اقتصادی به زبانهای فارسی و انگلیسی ( به صورت چاپی و دیجیتالی ) موجود و در اختیار کاربران قرار گرفته است.از دیگر منابع می توان به مجموعه گزارشهای ماموریت خارج از کشور مدیران و کارشناسان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و استانداردهای فنی - مهندسی بین المللی اشاره کرد

 

واحد توسعه سامانه های اطلاعاتی به منظور سازماندهي، نگهداري و سهولت دسترسي و بازيابي منابع اطلاعاتی چاپی و دیجیتال، اقدام به راه اندازی سامانه جامع اطلاع رساني سيمرغ و کتابخانه دیجیتال نموده و وظیفه به روزرسانی و مدیریت سامانه های مذکور شامل پشتیبانی و رفع اشکالات، نظارت بر کارکرد سرورها و سامانه ها ، برنامه ریزی و استفاده از تکنولوژی های جدید به منظور افزایش سهولت دسترسی به منابع اطلاعاتی، مدیریت دسترسی به منابع اطلاعاتی و حفظ امنیت داده ها، نظارت بر میزان و نحوه استفاده کاربران از منابع دیجیتال، ساماندهی اطلاعات دیجیتال، برآورد نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری مرکز و تهیه نسخه پشتیبان از سامانه ها را بعهده دارد.

همچنین این واحد وظیفه آماده سازی و بروز رسانی مطالب صفحات و اخبار پورتال مرکز اطلاع رسانی ، ارسال اخبار و انتشارات مرکز از طریق خبرنامه پورتال به کاربران و همچنین پاسخ به سوالات و مشکلات کاربران را برعهده دارد.

از دیگر وظایف این واحد آماده سازی، فهرست نویسی و چکیده نویسی لوح های فشرده  و همچنین تبدیل نسخ چاپی به دیجیتال می باشد.

 

 

پتروشیمی

x

وزارت نفت

x

سایر شرکت ها

x

دانشگاه ها

x

گزارش ها و اسناد فنی

x

کتاب‌های فنی و تخصصی 

x

مقالات فنی و تخصصی

x

نشریات

x