پایگاه های اطلاعاتی

 

https://www.zauba.com

یک پایگاه داده آنلاین است در سال 2012 راه اندازی و امکان دسترسی به سوابق حمل و نقل و صادرات محصولات شیمیایی را با انجام جستجو  فراهم می کند. این داده ها  با استفاده از اعلامیه حمل و نقل ، بارنامه  ، و صورتحساب حمل و نقل ، اطلاعات بیش از 10 هزار بندر در سراسر جهان را جمع آوری می کند.

 

https://tradingeconomics.com/commodities

پایگاه تجارت اقتصادی اطلاعات مربوط به 196 کشور شامل داده های تاریخچه ایی و پیش بینی برای بیش از 20 میلیون شاخص اقتصادی،  تولید ناخالص داخلی نرخ ارز ، شاخص های بورس ، بازده اوراق قرضه دولتی و قیمت کالاها و انرژی را به کاربران ارائه می دهد. کاربران با انتخاب کشور مورد نظر می توانند از منوی آن فیلدهای مربوط به بازارها، تولید ناخالص داخلی، قیمتها، تجارت و اطلاعات مربوط به دولت هر کشور را مورد بررسی قرار دهند.

این پایگاه اطلاعات خود را  به 24 زبان مختلف از جمله فارسی ارائه می نماید. همچنین سالانه بیش از 646 میلیون بازدید از بیش از 200 کشور داشته است.

 

 

https:// sana.nlai.ir

سامانه سنا (سامانه نشریات ایران) با رویکرد «حافظه ملی در خانه هر ایرانی» و با هدف «توزیع عادلانه» و «دسترسی آزاد» به اطلاعات، توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی راه اندازی شده است. این سامانه فهرست و محتوای دیجیتال نشریات روزنامه ها و مجلات ایرانی را از آغاز تاکنون در اختیار کاربران و پژوهشگران قرار می دهد. ۱۴ ترابایت حجم روزنامه‌های بارگذاری شده در این سامانه می باشد و روزنامه های روز هم به آن اضافه می شود. متن کامل و جزییات روزنامه ها در قالب روز و ماه و سال قابل جست و جوست، نکته مهم دیگر در این سامانه، جست و جوی منابع نزدیک به موضوع و جست و جو در متن است که از ویژگی‌های منحصر به فرد آن به شمار می آید. دسترسی های دیجیتال در این سامانه برای اعضاست اما عضویت در این سامانه رایگان است.

https://ganj.irandoc.ac.ir

پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)، دستاورد کاربرد فناوری اطلاعات در خدمات مدیریت اطلاعات علم و فناوری در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) است. پیشینه این بخش از خدمات ایرانداک به دهه چهل بازمی‌گردد که کار گردآوری، سازمان‌دهی،‌ و اشاعه اسناد علمی و فناورانه در مرکز اسناد علمی آغاز شد. هر چند اکنون بیشترین داده‌های روزآمد گنج از پایان‌نامه‌ها و رساله‌هاست*، ولی قلمرو مدیریت اطلاعات علم و فناوری بسیار گسترده بوده و طرح‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها،‌ رساله‌ها، پیشنهاده‌ها، پروانه‌های اختراع، گزارش‌های دولتی، همایش‌های علمی، نشریه‌های علمی، مقاله‌های علمی، ناشران علمی، و روزنامه‌ها و همچنین کتاب‌شناسی‌ها، واژه‌نامه‌ها، و فهرست‌های مستند نام‌ها را در بر داشته است. کار پایگاه اطلاعات علمی ایران، نخستین بار در سال 1370 در رایانه‌های «مین‌فریم» و محیط نرم‌افزار «سی‌دی‌اس‌آی‌اس‌‌آی‌اس» شروع شد. در سال 1373 این پایگاه با فناوری «دایال‌آپ» در شبکه‌ای با نام «صبا» از دور در دسترس کاربران قرار گرفت. سال 1378 بود که اینترنت به ایرانداک وارد شد و دسترسی به گنج نیز در وب فراهم شد. از آن پس‌ با پیشرفت فناوری اطلاعات، این پایگاه نیز قابلیت‌های تازه‌ای یافته است و در گذر زمان، نسخه‌های گوناگونی از آن با فناوری‌های روز به‌کار رفته‌اند. این پایگاه هم‌اکنون مرجع بسیاری از پژوهشگران ایران و جهان است و روزانه بیش از ده هزار کاربر، ده‌ها هزار جست‌وجو در آن انجام می‌دهند. این سامانه بنیان سامانه‌های دیگری در ایرانداک همچون سامانه همانندجو، سامانه پیشینه پژوهش، و برخی از داشبوردهای رصدخانه پژوهش و فناوری نیز هست.

http://hamtajoo.ir

امروزه با گسترش فناوری‌های نوین و دسترسی بیشتر به منابع علمی از طریق اینترنت و سهولت دسترسی به سخت‌افزار لازم جهت انتشار منابع علمی در بستر فناوری اطلاعات، کپی‌برداری غیر مجاز از منابع نیز به همان نسبت گسترش یافته است. هرگونه استفاده یا کپی‌برداری هوشمندانه و یا عمدی از ایده‌ها، گفتارها، عبارات ادبی و یا نتایج دستاوردهای تحقیقی دیگران، بدون اجازه پدیدآورنده سرقت علمی محسوب می‌شود.لذا به منظور جلوگیری از کپی برداری غیر مجاز از منابع اطلاعاتی نرم‌افزارها و یا وبسایت هایی وجود دارند که بصورت آنلاین خدمات خود را جهت شناساییو میزان مشابهت مقاله با مقالات قبلی چاپ شده را ارایه می کنند. فایده استفاده از این وبسایت ها و نرم افزارها تعیین میزان کپی برداری به صورت آماری است و محقق کشف میکند که کدام قسمت از مقالات با متن های قبلی مشابهت دارد و نیاز به ویرایش مقاله بصورت علمی است و متن انگلیسی مقاله باید مورد بازنویسی قرار گیرد. یکی از این نرم افزارها سامانه همتاجو می باشد که بخشی از منابع و مقالات منتشر شده در نشریات و همایشهای داخلی را پشتیبانی می‌کند. این داده شامل هزاران مقاله و منابع علمی مختلف از بانک و پایگاه استنادی نشریات علمی (فارسی-انگلیسی) و مجامع علمی کشور است و بصورت دائمی به‌روز رسانی می‌شود. سامانه همتاجو با استناد به این منابع اطلاعاتی حجم وسیعی از منابع فارسی موجود در کشور را تحت پوشش قرار داده است. همتاجو سامانه‌ای مبتنی بر وب می‌باشد که با استفاده الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌تواند مشابهت‌های متنی موجود میان اسناد علمی منتشر شده را شناسایی نماید. در حال حاضر قابلیت سامانه صرفاَ در حوزه منابع فارسی است.

https://elmnet.ir

علم نت یک جویشگر علمی فارسی است که با رویکردی شبیه به گوگل اسکالر و با تمرکز بر اسناد علمی فارسی طراحی شده است. این جویشگر سایت های نمایه کننده اسناد علمی مانند مگیران، نورمگز، سید، انسانی، سیویلیکا، ایرانداک و همچنین سایت های اصلی نشریات علمی پژوهشی را ایندکس کرده و در قالب یک جویشگر تخصصی و یکپارچه در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.

تاکنون بیش از 4 میلیون سند علمی شامل پایان نامه ها و مقالات منتشر شده در کنفرانس ها و نشریات در این جویشگر ایندکس شده است. علم نت با بررسی هوشمند اطلاعات، همپوشانی اسناد علمی در سایت های مختلف را شناسایی کرده و تلاش می کند تا یک بانک جامع و بدون اسناد تکراری را در اختیار کاربر قرار دهد.

از جمله قابلیت های جویشگر علم نت عبارتند از:  جستجوی یکپارچه، استاندارد و قوی در منابع علمی، نمایش هوشمند کلیدواژه های مرتبط با یک موضوع خاص، پیشنهاد هوشمند زیر موضوعات مرتبط با عبارت کاربر، شناسایی روند پژوهش‌های انجام شده در یک حوزه خاص، معرفی حوزه فعالیت پژوهشگران در قالب ابرکلمات،

http://imeanalysis.com/

این پایگاه به منظور کمک به صنایع پایین دستی و بالادستی کشور در زمینه محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی تاسیس شده است.

پایگاه تحلیلی- تخصصی با عضویت در سایت های ارائه دهنده ی خدمات قیمتهای جهانی، خدمات این سایت ها و نشریه ها را در کنار تحلیل های تخصصی و بومی کشور ، با هزینه های بسیار پایین در اختیار کلیه شرکتها قرار می دهد تا مسئولین مربوطه بتوانند از اطلاعات موجود و تحلیل ها بهره برداری لازم را بنمایند.

برخی از خدمات  سایت به شرح زیر می باشد:

 • ارائه قیمتهای بازار جهانی محصولات پلیمری شیمیایی و فراورده های نفتی
 • ارائه قیمتهای بازار داخلی محصولات پلیمری شیمیایی و فراورده های نفتی
 • ارائه اخبار های رسمی پتروشیمی ها و پالایشگاه ها (نیاز به اخذ اشتراک)
 • ارائه شنیده های بازار محصولات پلیمری شیمیایی و فراورده های نفتی (نیاز به اخذ اشتراک)
 • ارائه تحلیل ها ی و یژه در مورد بازار محصولات پلیمری شیمیایی و فراورده های نفتی

http://www.petrotahlil.com

این پایگاه به تحلیل اخبار مربوط به صنعت پتروشیمی می پردازد و در این زمینه گزارشهای تحلیلی خود را به صورت هفتگی منتشر می نماید. از طریق این پایگاه کاربران قادر خواهند بود در جریان اخبار و تحلیل ها از بازار پتروشیمی ایران و در جهان قرار گیرند.

http://iconf.ir/index.php

در پایگاه فوق کاربران می توانند از اطلاعات کلیه کنفرانسها و سمینارهایی که قرار است برگزار شوند مطلع شوند. کنفرانسها برا ساس موضوع دسته بندی شده اند که قایلیت جستجو دارند . همچنینی آرشیو کنفرانسهای برگزار شده در سه سال اخیر در دسترس می باشد. کاربرانی که علاقه مند هستند نیز می توانند اطلاعات سمینارهای خود را که قرار است برگزار شود در سایت فوق ثبت نمایند.

http://www.iran-academy.org

سال 1390 ایده اولیه ایران آکادمی شکل گرفت، ایده ای که با هدف تهیه آموزش های کاربردی در حوزه کسب و کار بود، تا بتواند این آموزش ها را فراگیر کرده و هموطنانی که در سراسر ایران به یادگیری علاقه مند هستند را پوشش دهد.هدف دیگر راه اندازی سایتی بعنوان مرجع یادگیری و آموزش های کسب و کار و توسعه فردی بود که بتواند با قیمت هایی کاملاً رقابتی و مقرون به صرفه، آموزش های با کیفیت را به جامعه کارشناسان و مدیران کسب و کارها ارائه نماید. راه اندازی و شروع فعالیت سایت از حوالی سال 91 با یک دوره آغاز شد، دوره ای با عنوان سیستم مدیریت کیفیت، که با استقبال خوب بسیاری از علاقه مندان مواجه شد. گسترش سایت به مرور ادامه یافت و دوره های مختلفی به این مجموعه اضافه گردید که هر کدام در نوع خود قابل رقابت با دوره های حضوری است. برخی از دوره ها در این سایت به طور رایگان ارائه می شود.

مزیت های یادگیری با همراهی ایران آکادمی:

 • ارائه گواهینامه های آموزشی معتبر
 • ارائه آموزش ها به صورت ویدئویی و کاملاً کاربردی
 • دسترسی به مدرس از طریق قسمت پشتیبانی برای طرح سوالات
 • گارانتی بازگشت وجه در دوره ها
 • ارائه مطالب، مقالات و دوره های رایگان گوناگون که صرف استفاده از آن ها می تواند تاثیر مطلوبی در یادگیری و رشد فردی و سازمانی بگذارد.
 • همکاری با مدرسین و مشاورین مطرح کشور در زمینه برگزاری دوره های درون سازمانی و خدمات مشاوره ای.

 http://search.ricest.ac.ir/ricest/environment.aspx

پایگاه اطلاعاتی محیط زیست یک پایگاه تخصصی در همین زمینه است که شامل منابع گوناگون اطلاعاتی (مقاله، روزنامه، ، نقشه، نشریه/ پایان نامه / رساله / گزارش طرح پژوهشی/  همایش علمی/ کتاب دانشگاهی) می‌شود. این پایگاه در حال حاضر در بردارنده نزدیک به ۱۴ هزار رکورد اطلاعاتی است که تمام‌متن بیشتر آنها به صورت برخط قابل بازیابی است. این پایگاه شامل تمامی موضوعات مربوط به محیط زیست، از جمله آلودگی هوا و محیط زیست، تخریب جنگل‌ها، پساب کارخانه‌های صنعتی، لایه اوزن، آلودگی دریایی، آلودگی نفتی و غیره است. جستجو در این پایگاه بر اساس عنوان، پدیدآورنده، کلیدواژه، و شماره مدرک امکان‌پذیر است. هدف از طراحی «پایگاه اطلاعاتی محیط زیست» نمایه‌سازی منابع اطلاعاتی این حوزه در سطح ایران و فراهم کردن دسترسی کاربران به تمام‌متن این رکوردهای اطلاعاتی است. جستجو در پایگاه و دسترسی به اطلاعات کتابشناختی رکوردها در این پایگاه رایگان است.

 

www.doaj.org

 سایت DOAJ یکی از سایت‌هایی است که نشریات دارای امکان دسترسی آزاد را پوشش می‌دهند. نام این سایت از عبارت “Directory of Open Access Journals” گرفته شده است و دانشگاه لوند، کتابخانه ملی سوئد، شبکه بین‌المللیINASP  وSVENSK  حامیان آن می‌باشند. DOAJ  در حال حاضر ۴۲۷۱ نشریه را پوشش می‌دهد که شامل ۲۹۹۴۷۲ مقاله در حوزه‌های مختلف و زبان‌های گوناگون می‌شود.  گستره نشریات این سایت بسیار وسیع بوده و در حوزه‌هایی همچون هنر و معماری، فلسفه و دین، زبان و ادبیات، ریاضی و آمار، تکنولوژی و مهندسی، شیمی،  زمین شناسی،  علوم زیستی و ۱۰ حوزه دیگر مجلاتی را در خود جای داده است.

در اين پايگاه محققان مي توانند به تعداد زيادي از مجلات الكترونيك رايگان در تمامي حوزه ها به زبان انگليسي و تعدادي از زبان هاي ديگر به صورت تمام متن دسترسي داشته باشند.

 • ویژگی های پایگاه  doaj:
 1. تمام مجلات اين پايگاه به صورت رايگان و تمام متن و بدون محدوديت دسترس پذيرند.
 2. پايگاه مذكور پايگاهي جامع بوده و تمام موضوعات علمي را دربر مي گيرد.
 3. پايگاه DOAJ  داراي ساختاري ساده بوده و دسترسي به متن مقالات آن بسيار راحت است.
 4. همه عناوين در پايگاه DOAJ روزآمد هستند و مجلاتي كه ديگر منتشر نمي شوند، از اين پایگاه حذف مي گردند؛ مگر اينكه عناوين ديگري جايگزين آنها شده باشد؛ و اين رويكرد، مزيت آشكاري است، زيرا در اين صورت مي توان از فهرست عناوين موجود در اين پايگاه براي پي بردن به وجود مجلات جاري و فعالِ دسترسيِ آزاد استفاده كرد.
 5. يكي از نقاط قوت راهنماي مجلات دسترسي آزاد، تنوع آن است؛ در واقع این پایگاه مجلات را به تمام زبانها در بردارد و اكنون در اين پايگاه، زبان انگليسي رايج ترين زبان است. اين عناوين در پايگاه، گستره كاملي از حوزه هاي دانشگاهي را پوشش مي دهند.