پایگاه های اطلاعاتی

 

https://iranchembook.ir

مرجع مواد شیمیایی ایران (IranChemBook)، نام نخستین وبسایت فارسی زبان است که جامع ترین بانک اطلاعات مواد شیمیایی و تأمین کنندگان آن را به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده است. تیم مرجع مواد شیمیایی ایران فعالیت خود را به طور رسمی از سال 1397 آغاز نموده و همواره در تلاش است تا بهترین محتوای تخصصی در حوزه شیمی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

تا این لحظه اطلاعات مربوط به حدود 1000 ماده شیمیایی در وبسایت مرجع مواد شیمیایی ایران منتشر شده است. سعی ما بر این است تا بتوانیم با همکاری شرکت های تامین کننده مواد شیمیایی فعال در کشور عزیزمان ایران، دایرکتوری تامین کنندگان وبسایت را نیز تکمیل نماییم. مرجع مواد شیمیایی ایران همواره در تلاش است تا امکانات جدیدتری را به این وبسایت اضافه نموده و خود را متعهد به پایش و بروز رسانی های منظم و مستمر نسبت به محتواهای منتشر شده، می داند.

از آنجا که صنایع شیمیایی مختلفی با کاربردهای متفاوت مصرفی چه در حوزه صنعتی و چه خانگی مشغول فعالیت هستند، این عرصه به علت عدم یکپارچگی و پراکندگی اطلاعات برای متقاضیان خرید و فروش ناشناخته مانده است. ارتباط گیری صنایع شیمیایی با سایر صنایع و آشنایی با خدمات و تولیدات یکدیگر باعث رونق و تکامل متقابل خواهد شد و از هدر رفت زمان و انرژی جلوگیری می نماید.

مرجع مواد شیمیایی ایران (IranChemBook) با مخاطب قرار دادن دانشجویان، اساتید، فعالان صنایع شیمیایی (صنایع معدنی، رنگ و رزین، پلیمر و پلاستیک، پتروشیمی، مواد اولیه دارویی، آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی و شوینده) امیدوار است تا بتواند خدمتی شایسته به صنایع شیمیایی ایران ارائه دهد.

محتوای تخصصی پایگاه مرجع مواد شیمیایی ایران شامل موارد زیر هستند:

1-اطلاعات جامع از مواد شیمیایی خواص، کاربرد و تصویر ساختار مولکول

2-اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی برگه اطلاعات ایمنی مواد (MSDS)

3-ویدئو سنتز آزمایشگاهی مواد بررسی کاربرد و خواص مواد

4- شرکت های تامین کننده مواد شیمیایی معرفی شرکت های تامین کننده

بازدید کنندگان وبسایت مرجع مواد شیمیایی ایران می توانند از طریق جستجوی نام ماده شیمیایی (فارسی و یا انگلیسی) مورد نظر خود به اطلاعات طبقه بندی شده آن ماده دسترسی یافته و همچنین با توجه به معرفی تامین کنندگان آن در وبسایت، امکان انتخاب های متعدد جهت تامین نیازهای صنعت خود را داشته و توان استعلام قیمت و یا دریافت نمونه از چندین تامین کننده را خواهند داشت.

تمامی مواد شیمیایی موجود در وبسایت بر اساس ماهیت شیمیایی و کاربردی خود در دسته بندی بسیار جامعی در دسترس بازدیدکنندگان وبسایت قرار گرفته است.

شرکت های تامین کننده مواد شیمیایی با ثبت نام در وبسایت و معرفی شرکت، محصولات و خدمات خود و با بهره گیری از امکانات گسترده ما، می توانند دایره فروش خود را در سراسر کشور گسترش دهند.زدید کنندگ وبسایت مرجع مواد شیمیایی ایران می توانند از طریق مرجع مواد شیمیایی ایران به منظور پاسخگویی به نیاز بخش ویژه ای از کاربران خود در زمینه دسترسی به کتاب های شیمی (در گرایش های مختلف)، مجلات شیمی، نرم افزارهای تخصصی، ویدئوهای آموزشی و … اقدام به راه اندازی مرجع آموزش شیمی ایران نموده است. تیم مرجع مواد شیمیایی ایران (IranChemBook) همواره در تلاش است که برای افزایش سطح اطلاعات و دانش علاقه مندان به حوزه شیمی قدمی برداشته تا بتواند خدمتی شایسته به صنایع مرتبط با شیمی کشورمان ارائه دهد. به

https://ipma.ir

انجمن مدیریت پروژه ایران یک انجمن علمی زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری است که با هدف بنیادی ارتقاء دانش مدیریت پروژه با رئوس زیر در کشور ایجاد شده است:

- گسترش و پیشرفت دانش مدیریت پروژه و بومی سازی آن

- ارتقاء جایگاه مدیریت پروژه در نظام اجرایی کشور

- رشد مهارتهای مدیران پروژه

- توسعه، ترویج، آموزش، پژوهش و مشاوره مدیریت پروژه

• تاریخچه انجمن مدیریت پروژه ایران

گرچه تلاش های متعددی از اوایل دهه هفتاد برای شكل گیری انجمن مدیریت پروژه توسط افراد و نهاد های مختلف صورت گرفت، لیكن از سال1381، تلاش براي ثبت انجمن مديريت پروژه در كشور، توسط فرهاد نصرالله پور آغاز شد. در این راستا با جمع آوري تجارب انجمن هاي مشابه، مطالعه و بررسي مدارك ساير انجمن‏ها و برگزاري جلسات كارشناسي با مشاركت فعالان شناخته شده مديريت پروژه كشور، سند مقدماتي تشكيلات انجمن تهيه و با هدف رشد و تعالی دانش مدیریت پروژه و ترویج عملی این دانش در کشور سازماندهی و به عنوان یک انجمن علمی، غیر انتفاعی و مردم نهاد. در بهمن سال 1383 موفق به کسب مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد و نهایتا در خرداد 1384 با برگزاری اولين مجمع عمومي و انتخابات اعضاي هيات مديره فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد. پس از گذشت 3 سال از فعالیت خود در تابستان 1387 در مجمع عمومي انجمن بين المللي مديريت پروژه (IPMA) به عنوان نماینده رسمی و انحصاری این انجمن در ایران در کنار مسئولیت ها و خدمات بومی خود، عهده دار ارائه خدمات و محصولات این موسسه بین المللی به مدیران، اساتید، دانشجویان، فعالان و علاقمندان مدیریت پروژه شد.

• اهداف و نقشه راهبردی انجمن

هدف عالی انجمن، ارتقا جایگاه مدیریت پروژه در ایران، اهداف و نقشه راهبردی انجمن برای تحقق هدف

https://www.zauba.com

یک پایگاه داده آنلاین است در سال 2012 راه اندازی و امکان دسترسی به سوابق حمل و نقل و صادرات محصولات شیمیایی را با انجام جستجو  فراهم می کند. این داده ها  با استفاده از اعلامیه حمل و نقل ، بارنامه  ، و صورتحساب حمل و نقل ، اطلاعات بیش از 10 هزار بندر در سراسر جهان را جمع آوری می کند.

 

https://tradingeconomics.com/commodities

پایگاه تجارت اقتصادی اطلاعات مربوط به 196 کشور شامل داده های تاریخچه ایی و پیش بینی برای بیش از 20 میلیون شاخص اقتصادی،  تولید ناخالص داخلی نرخ ارز ، شاخص های بورس ، بازده اوراق قرضه دولتی و قیمت کالاها و انرژی را به کاربران ارائه می دهد. کاربران با انتخاب کشور مورد نظر می توانند از منوی آن فیلدهای مربوط به بازارها، تولید ناخالص داخلی، قیمتها، تجارت و اطلاعات مربوط به دولت هر کشور را مورد بررسی قرار دهند.

این پایگاه اطلاعات خود را  به 24 زبان مختلف از جمله فارسی ارائه می نماید. همچنین سالانه بیش از 646 میلیون بازدید از بیش از 200 کشور داشته است.

 

 

https:// sana.nlai.ir

سامانه سنا (سامانه نشریات ایران) با رویکرد «حافظه ملی در خانه هر ایرانی» و با هدف «توزیع عادلانه» و «دسترسی آزاد» به اطلاعات، توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی راه اندازی شده است. این سامانه فهرست و محتوای دیجیتال نشریات روزنامه ها و مجلات ایرانی را از آغاز تاکنون در اختیار کاربران و پژوهشگران قرار می دهد. ۱۴ ترابایت حجم روزنامه‌های بارگذاری شده در این سامانه می باشد و روزنامه های روز هم به آن اضافه می شود. متن کامل و جزییات روزنامه ها در قالب روز و ماه و سال قابل جست و جوست، نکته مهم دیگر در این سامانه، جست و جوی منابع نزدیک به موضوع و جست و جو در متن است که از ویژگی‌های منحصر به فرد آن به شمار می آید. دسترسی های دیجیتال در این سامانه برای اعضاست اما عضویت در این سامانه رایگان است.

https://ganj.irandoc.ac.ir

پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)، دستاورد کاربرد فناوری اطلاعات در خدمات مدیریت اطلاعات علم و فناوری در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) است. پیشینه این بخش از خدمات ایرانداک به دهه چهل بازمی‌گردد که کار گردآوری، سازمان‌دهی،‌ و اشاعه اسناد علمی و فناورانه در مرکز اسناد علمی آغاز شد. هر چند اکنون بیشترین داده‌های روزآمد گنج از پایان‌نامه‌ها و رساله‌هاست*، ولی قلمرو مدیریت اطلاعات علم و فناوری بسیار گسترده بوده و طرح‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها،‌ رساله‌ها، پیشنهاده‌ها، پروانه‌های اختراع، گزارش‌های دولتی، همایش‌های علمی، نشریه‌های علمی، مقاله‌های علمی، ناشران علمی، و روزنامه‌ها و همچنین کتاب‌شناسی‌ها، واژه‌نامه‌ها، و فهرست‌های مستند نام‌ها را در بر داشته است. کار پایگاه اطلاعات علمی ایران، نخستین بار در سال 1370 در رایانه‌های «مین‌فریم» و محیط نرم‌افزار «سی‌دی‌اس‌آی‌اس‌‌آی‌اس» شروع شد. در سال 1373 این پایگاه با فناوری «دایال‌آپ» در شبکه‌ای با نام «صبا» از دور در دسترس کاربران قرار گرفت. سال 1378 بود که اینترنت به ایرانداک وارد شد و دسترسی به گنج نیز در وب فراهم شد. از آن پس‌ با پیشرفت فناوری اطلاعات، این پایگاه نیز قابلیت‌های تازه‌ای یافته است و در گذر زمان، نسخه‌های گوناگونی از آن با فناوری‌های روز به‌کار رفته‌اند. این پایگاه هم‌اکنون مرجع بسیاری از پژوهشگران ایران و جهان است و روزانه بیش از ده هزار کاربر، ده‌ها هزار جست‌وجو در آن انجام می‌دهند. این سامانه بنیان سامانه‌های دیگری در ایرانداک همچون سامانه همانندجو، سامانه پیشینه پژوهش، و برخی از داشبوردهای رصدخانه پژوهش و فناوری نیز هست.

http://hamtajoo.ir

امروزه با گسترش فناوری‌های نوین و دسترسی بیشتر به منابع علمی از طریق اینترنت و سهولت دسترسی به سخت‌افزار لازم جهت انتشار منابع علمی در بستر فناوری اطلاعات، کپی‌برداری غیر مجاز از منابع نیز به همان نسبت گسترش یافته است. هرگونه استفاده یا کپی‌برداری هوشمندانه و یا عمدی از ایده‌ها، گفتارها، عبارات ادبی و یا نتایج دستاوردهای تحقیقی دیگران، بدون اجازه پدیدآورنده سرقت علمی محسوب می‌شود.لذا به منظور جلوگیری از کپی برداری غیر مجاز از منابع اطلاعاتی نرم‌افزارها و یا وبسایت هایی وجود دارند که بصورت آنلاین خدمات خود را جهت شناساییو میزان مشابهت مقاله با مقالات قبلی چاپ شده را ارایه می کنند. فایده استفاده از این وبسایت ها و نرم افزارها تعیین میزان کپی برداری به صورت آماری است و محقق کشف میکند که کدام قسمت از مقالات با متن های قبلی مشابهت دارد و نیاز به ویرایش مقاله بصورت علمی است و متن انگلیسی مقاله باید مورد بازنویسی قرار گیرد. یکی از این نرم افزارها سامانه همتاجو می باشد که بخشی از منابع و مقالات منتشر شده در نشریات و همایشهای داخلی را پشتیبانی می‌کند. این داده شامل هزاران مقاله و منابع علمی مختلف از بانک و پایگاه استنادی نشریات علمی (فارسی-انگلیسی) و مجامع علمی کشور است و بصورت دائمی به‌روز رسانی می‌شود. سامانه همتاجو با استناد به این منابع اطلاعاتی حجم وسیعی از منابع فارسی موجود در کشور را تحت پوشش قرار داده است. همتاجو سامانه‌ای مبتنی بر وب می‌باشد که با استفاده الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌تواند مشابهت‌های متنی موجود میان اسناد علمی منتشر شده را شناسایی نماید. در حال حاضر قابلیت سامانه صرفاَ در حوزه منابع فارسی است.

https://elmnet.ir

علم نت یک جویشگر علمی فارسی است که با رویکردی شبیه به گوگل اسکالر و با تمرکز بر اسناد علمی فارسی طراحی شده است. این جویشگر سایت های نمایه کننده اسناد علمی مانند مگیران، نورمگز، سید، انسانی، سیویلیکا، ایرانداک و همچنین سایت های اصلی نشریات علمی پژوهشی را ایندکس کرده و در قالب یک جویشگر تخصصی و یکپارچه در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.

تاکنون بیش از 4 میلیون سند علمی شامل پایان نامه ها و مقالات منتشر شده در کنفرانس ها و نشریات در این جویشگر ایندکس شده است. علم نت با بررسی هوشمند اطلاعات، همپوشانی اسناد علمی در سایت های مختلف را شناسایی کرده و تلاش می کند تا یک بانک جامع و بدون اسناد تکراری را در اختیار کاربر قرار دهد.

از جمله قابلیت های جویشگر علم نت عبارتند از:  جستجوی یکپارچه، استاندارد و قوی در منابع علمی، نمایش هوشمند کلیدواژه های مرتبط با یک موضوع خاص، پیشنهاد هوشمند زیر موضوعات مرتبط با عبارت کاربر، شناسایی روند پژوهش‌های انجام شده در یک حوزه خاص، معرفی حوزه فعالیت پژوهشگران در قالب ابرکلمات،

http://imeanalysis.com/

این پایگاه به منظور کمک به صنایع پایین دستی و بالادستی کشور در زمینه محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی تاسیس شده است.

پایگاه تحلیلی- تخصصی با عضویت در سایت های ارائه دهنده ی خدمات قیمتهای جهانی، خدمات این سایت ها و نشریه ها را در کنار تحلیل های تخصصی و بومی کشور ، با هزینه های بسیار پایین در اختیار کلیه شرکتها قرار می دهد تا مسئولین مربوطه بتوانند از اطلاعات موجود و تحلیل ها بهره برداری لازم را بنمایند.

برخی از خدمات  سایت به شرح زیر می باشد:

 • ارائه قیمتهای بازار جهانی محصولات پلیمری شیمیایی و فراورده های نفتی
 • ارائه قیمتهای بازار داخلی محصولات پلیمری شیمیایی و فراورده های نفتی
 • ارائه اخبار های رسمی پتروشیمی ها و پالایشگاه ها (نیاز به اخذ اشتراک)
 • ارائه شنیده های بازار محصولات پلیمری شیمیایی و فراورده های نفتی (نیاز به اخذ اشتراک)
 • ارائه تحلیل ها ی و یژه در مورد بازار محصولات پلیمری شیمیایی و فراورده های نفتی

http://www.petrotahlil.com

این پایگاه به تحلیل اخبار مربوط به صنعت پتروشیمی می پردازد و در این زمینه گزارشهای تحلیلی خود را به صورت هفتگی منتشر می نماید. از طریق این پایگاه کاربران قادر خواهند بود در جریان اخبار و تحلیل ها از بازار پتروشیمی ایران و در جهان قرار گیرند.

http://iconf.ir/index.php

در پایگاه فوق کاربران می توانند از اطلاعات کلیه کنفرانسها و سمینارهایی که قرار است برگزار شوند مطلع شوند. کنفرانسها برا ساس موضوع دسته بندی شده اند که قایلیت جستجو دارند . همچنینی آرشیو کنفرانسهای برگزار شده در سه سال اخیر در دسترس می باشد. کاربرانی که علاقه مند هستند نیز می توانند اطلاعات سمینارهای خود را که قرار است برگزار شود در سایت فوق ثبت نمایند.

http://www.iran-academy.org

سال 1390 ایده اولیه ایران آکادمی شکل گرفت، ایده ای که با هدف تهیه آموزش های کاربردی در حوزه کسب و کار بود، تا بتواند این آموزش ها را فراگیر کرده و هموطنانی که در سراسر ایران به یادگیری علاقه مند هستند را پوشش دهد.هدف دیگر راه اندازی سایتی بعنوان مرجع یادگیری و آموزش های کسب و کار و توسعه فردی بود که بتواند با قیمت هایی کاملاً رقابتی و مقرون به صرفه، آموزش های با کیفیت را به جامعه کارشناسان و مدیران کسب و کارها ارائه نماید. راه اندازی و شروع فعالیت سایت از حوالی سال 91 با یک دوره آغاز شد، دوره ای با عنوان سیستم مدیریت کیفیت، که با استقبال خوب بسیاری از علاقه مندان مواجه شد. گسترش سایت به مرور ادامه یافت و دوره های مختلفی به این مجموعه اضافه گردید که هر کدام در نوع خود قابل رقابت با دوره های حضوری است. برخی از دوره ها در این سایت به طور رایگان ارائه می شود.

مزیت های یادگیری با همراهی ایران آکادمی:

 • ارائه گواهینامه های آموزشی معتبر
 • ارائه آموزش ها به صورت ویدئویی و کاملاً کاربردی
 • دسترسی به مدرس از طریق قسمت پشتیبانی برای طرح سوالات
 • گارانتی بازگشت وجه در دوره ها
 • ارائه مطالب، مقالات و دوره های رایگان گوناگون که صرف استفاده از آن ها می تواند تاثیر مطلوبی در یادگیری و رشد فردی و سازمانی بگذارد.
 • همکاری با مدرسین و مشاورین مطرح کشور در زمینه برگزاری دوره های درون سازمانی و خدمات مشاوره ای.

 http://search.ricest.ac.ir/ricest/environment.aspx

پایگاه اطلاعاتی محیط زیست یک پایگاه تخصصی در همین زمینه است که شامل منابع گوناگون اطلاعاتی (مقاله، روزنامه، ، نقشه، نشریه/ پایان نامه / رساله / گزارش طرح پژوهشی/  همایش علمی/ کتاب دانشگاهی) می‌شود. این پایگاه در حال حاضر در بردارنده نزدیک به ۱۴ هزار رکورد اطلاعاتی است که تمام‌متن بیشتر آنها به صورت برخط قابل بازیابی است. این پایگاه شامل تمامی موضوعات مربوط به محیط زیست، از جمله آلودگی هوا و محیط زیست، تخریب جنگل‌ها، پساب کارخانه‌های صنعتی، لایه اوزن، آلودگی دریایی، آلودگی نفتی و غیره است. جستجو در این پایگاه بر اساس عنوان، پدیدآورنده، کلیدواژه، و شماره مدرک امکان‌پذیر است. هدف از طراحی «پایگاه اطلاعاتی محیط زیست» نمایه‌سازی منابع اطلاعاتی این حوزه در سطح ایران و فراهم کردن دسترسی کاربران به تمام‌متن این رکوردهای اطلاعاتی است. جستجو در پایگاه و دسترسی به اطلاعات کتابشناختی رکوردها در این پایگاه رایگان است.

 

www.doaj.org

 سایت DOAJ یکی از سایت‌هایی است که نشریات دارای امکان دسترسی آزاد را پوشش می‌دهند. نام این سایت از عبارت “Directory of Open Access Journals” گرفته شده است و دانشگاه لوند، کتابخانه ملی سوئد، شبکه بین‌المللیINASP  وSVENSK  حامیان آن می‌باشند. DOAJ  در حال حاضر ۴۲۷۱ نشریه را پوشش می‌دهد که شامل ۲۹۹۴۷۲ مقاله در حوزه‌های مختلف و زبان‌های گوناگون می‌شود.  گستره نشریات این سایت بسیار وسیع بوده و در حوزه‌هایی همچون هنر و معماری، فلسفه و دین، زبان و ادبیات، ریاضی و آمار، تکنولوژی و مهندسی، شیمی،  زمین شناسی،  علوم زیستی و ۱۰ حوزه دیگر مجلاتی را در خود جای داده است.

در اين پايگاه محققان مي توانند به تعداد زيادي از مجلات الكترونيك رايگان در تمامي حوزه ها به زبان انگليسي و تعدادي از زبان هاي ديگر به صورت تمام متن دسترسي داشته باشند.

 • ویژگی های پایگاه  doaj:
 1. تمام مجلات اين پايگاه به صورت رايگان و تمام متن و بدون محدوديت دسترس پذيرند.
 2. پايگاه مذكور پايگاهي جامع بوده و تمام موضوعات علمي را دربر مي گيرد.
 3. پايگاه DOAJ  داراي ساختاري ساده بوده و دسترسي به متن مقالات آن بسيار راحت است.
 4. همه عناوين در پايگاه DOAJ روزآمد هستند و مجلاتي كه ديگر منتشر نمي شوند، از اين پایگاه حذف مي گردند؛ مگر اينكه عناوين ديگري جايگزين آنها شده باشد؛ و اين رويكرد، مزيت آشكاري است، زيرا در اين صورت مي توان از فهرست عناوين موجود در اين پايگاه براي پي بردن به وجود مجلات جاري و فعالِ دسترسيِ آزاد استفاده كرد.
 5. يكي از نقاط قوت راهنماي مجلات دسترسي آزاد، تنوع آن است؛ در واقع این پایگاه مجلات را به تمام زبانها در بردارد و اكنون در اين پايگاه، زبان انگليسي رايج ترين زبان است. اين عناوين در پايگاه، گستره كاملي از حوزه هاي دانشگاهي را پوشش مي دهند.

 

rasad.imi.ir

كسب وكار نيازسنجي اطلاعات و تحليلهاي مورد نياز سازمانها و بنگاه - هاي دولتي و خصوصي در زمينه صنعت و اقتصاد شبكه ذينفعان مركز ارزيابي و تحليل صنعت و اقتصاد شامل كليه تصميم - گيران، تحليلگران، محققان، سرمايهگذاران و سياستگزاران حوزههاي مختلف كشور بويژه صنعت و اقتصاد ميگردد.

• گزارشهاي در دست اجرا

1. تهيه و تدوين بولتن هاي تحليل صنعت و اقتصاد

2. تحليل صنايع پيشرفته ايران

3. تحليل و ارزيابي جايگاه ايران در حوزه ستادهاي فناوري هاي راهبردي از منظر شاخص ها معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي تازه هاي مركز اطلاع رساني دي ماه 1394 -27 -

4. تهيه گزارشات محتوايي و ترويجي از رتبه بندي و تحليل شركت هاي برتر

5. گزارش رصد شركاي تجاري و همسايگان

6. گزارش خلاصه و تحليل چشم اندازهاي معتبر در ارتباط با اقتصاد ايران

7. رصد صنعت پتروشيمي

8. گزارش روش هاي انتقال فناوري

9. رصد شركاي تجاري(كشور تركيه)

10 . گزارش وضعيت صنايع پيشرفته در جهان و ايران.

 

vcmstudy.ir

مركز مطالعات زنجيره ارزش معتقد است، با توجه به توسعه ي فناوري، نقش بازيگران مختلف در طول و عرض زنجيره ي ارزش از رويكرد سنتي ساختار محور به رويكرد نوين اطلاعات و ارتباط محور تغيير پيدا خواهد كرد و سياست گذاران، مديران، سرمايه گذاران و بازرگانان تنها با اتكاي بر منابع اطلاعاتي خواهند توانست خود را در برابر فرصت ها و تهديدهاي موجود در زنجيره ي ارزش صنعت نفت و گاز بيمه نمايند. لذا اين مركز با بهره گيري از صنعت محتوا و رسانه، به دنبال تامين اطلاعات و تحليل هاي مورد نياز در تمامي بخش هاي صنعت نفت و گاز است. به دنبال تدوين و ارائه اطلاعات تحليلي در خصوص الزامات و چگونگي « وب سايت مركز مطالعات زنجيره ارزش توسعه زنجيره ارزش در صنعت نفت و گاز است.

به همين منظور اين وب سايت در قالب چهار گروه تخصصي نفت و گاز، پتروشيمي، كاتاليست و صنايع تكميلي اقدام به محتواسازي در پنج بخش ذيل مي نمايد:

1- تحليل و بررسي سياست ها و قوانين بالادستي

2- تحليل و بررسي ذي نفعان و ذي ضررهاي توسعه ي زنجيره ارزش (ملي و بين المللي)

3-تحليل و بررسي هزينه و فرصت هاي توسعه و يا عدم توسعه ي زنجيره ارزش

4-تحليل فني و اقتصادي فناوري هاي نوظهور

5-تحليل و آينده نگري بازارها

 

www.isomer.ir

با توجه به تنوع زياد مخاطبين،مشتريان، بازارها، تنوع و پيچيدگي خدمات و محيط هاي كسب و كار، دسترسي به اطلاعات مناسب براي تصميم گيري صحيح ضروري مي باشد. از اين رو استفاده ار راهكارهاي مناسب براي طبقه بندي و توليد اطلاعات از ميان انبوهي از داده ها براي سازمان ها امري ضروري و حياتي است. وبگاه اطلاعاتي جامع صنعت پتروشيمي و صنايع تكميلي (ايزومر) تلاش كرده است زمينه گردش صحيح اطلاعات فيما بين توليد كنندگان ، مصرف كنندگان و ارائه دهندگان خدمات را فراهم كند.

اين بانك اطلاعاتي در راستاي ارايه اطلاعات مفيد به سرمايه گذار موارد زير را در برمي گيرد :

- نام شركت

- تلفن ، فكس و ايميل شركت

- آدرس شركت يا كارخانه : جهت ايجاد حس اعتماد در خريدار يا سرمايه گذار توضيحاتي در مورد سابقه شركت توليد كننده ، نام مديرعامل و مكان شركت ،

- نمايه شركت (company profile) جهت ايجاد حس اعتماد در سرمايه گذار يا خريدار - آدرس وب گاه شركت . شرح مختصري از ويژگي هاي محصول كه توسط شركت سازنده

- جزئيات محصول: (data sheet) ؛ برگه اطلاعات فني شامل خصوصيات فيزيكي يا كد گذاري هاي مخصوص مي باشد. (data sheet) ارايه مي شود. برگه اطلاعات فني

- عكس محصول

- فرم درخواست : فرمي با چارچوب از پيش تعيين شده براي سرمايه گذار يا سفارش دهنده كه مي تواند شامل نام كامل ، شماره تماس ، ايميل ، موضوع و متن پيغام باشند.

- كاربري ساده سايت : تمركز اطلاعات مرتبط در صفحه واحد جهت جلوگيري از سردرگمي مراجعه كنندگان

- نمايش محصولات مرتبط ، ارايه محصولات مرتبط يا نزديك با محصول مورد نظر خريدار در حاشيه صفحه اطلاعات كه موجب ايجاد انگيزه در خريدار براي ادامه تعامل با بانك اطلاعاتي مي گردد. معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي تازه

 

www.frc.org.uk

اين سايت به ارائه اطلاعات و آمار اقتصادي در زمينه هاي گوناگون مي پردازد. امكان جستجوي مطالب در سايت قرار داده شده است، هم چنين اخبار اقتصادي، مطالب حرفه اي درباره حسابرسي هاي مالي، اطلاعات روز اقتصادي دنيا، رويدادهاي مؤثر در وضع بازار و تجارت، مطالب منتشر شده، خبرنامه اقتصادي مؤسسه، آخرين اخبار و نكات اقتصادي درباره بالا و يا پايين رفتن قيمت سهام و اعتبارات، امكان عضويت براي دريافت آخرين اخبار از سايت و مطالب ديگر را مي توان از عناوين مندرج در سايت نام برد.

 

tsd.cbi.ir

بانك اطلاعات سري هاي زماني اقتصادي دربرگيرنده بيش از هزار متغير مهم اقتصادي با تواتر سالانه و بازه زماني سال قابل بهره برداري مي باشد. اين HTML و Excel 1338 به بعد است كه به زبان هاي فارسي و انگليسي در دو محيط مجموعه شامل سرفصل هاي :حساب هاي ملي، صنعت و معدن، ساختمان و مسكن، حمل و نقل، كشاورزي، انرژي، بخش خارجي، متغيرهاي پولي و اعتباري، بورس اوراق بهادار، وضعيت مالي دولت، شاخص هاي قيمتي، اجتماعي و نيروي انساني و اشتغال مي باشد. اين پايگاه مشتمل بر آمار بخشهاي واقعي، پولي، بودجه و تراز پرداختها و اغلب با تواتر سالانه است.ماخذ سريهاي زماني مورد نظر، علاوه بر اداره كل آمارهاي اقتصادي و ديگر ادارات بانك مركزي ج.ا.ايران مجموعه نهادها و مراجع مرتبط منتشر كننده آمار در سطح كشور مي باشد. توضيحات ضروري در خصوص هر متغير پس از انتخاب متغير مورد نظر، قابل مشاهده است. در هر پنجره مي توانيد سال شروع، تواتر و ماخذ آمار (در صورت تعدد مآخذ آمار) و توضيحات ضروري در خصوص متغير را مشاهده نماييد. سامانه به گونه اي طراحي شده است كه واحد هر متغير پس از انتخاب در نمايش داده مي شوند. HTML و EXCEL پنجره عناوين برگزيده نشان داده مي شود . عناوين انتخاب شده در دو محيط در سامانه مزبور امكان مشاهده نمودار خطي متغيرهاي انتخاب شده نيز وجود دارد.

 

www.icnc.ir

كنسرسيوم محتواي ملي، گردهم آيي مجموعه اي از كتابخانه ها و نهادهاي توليدكننده و يا صاحب محتوا و منابع اطلاعاتي است كه با هدف تامين دسترسي هر چه سريع تر پژوهشگران به محتواي مورد نظرشان تشكيل شده است. كنسرسيوم توليدكننده محتوا نيست، اما براي دستيابي به هدف خود، سعي مي كند مشاركت صاحبان محتوا را جلب كرده و بستر مناسب فني و فرهنگي لازم براي گردآوري، تبديل، سازماندهي و حفاظت اطلاعات رقومي را در سطح ملي ايجاد نمايد. با اين رويكرد، كنسرسيوم در صدد است دسترسي به محتواي اعضاي خود را براي كاربران در سطح ملي و بين المللي به بهترين نحو ممكن فراهم كند. كنسرسيوم تلاش مي كند مالكيت مادي و فكري صاحب محتوا و هويت فردي هر يك از اعضا را حفظ كند، كيفيت و بهره وري را در هر يك از فعاليت هاي كنسرسيوم بهبود بخشد، اصول مشتري مداري را در ارائه خدمات رعايت كند و در جهت ارائه اطلاعات معتبر توسط صاحبان محتوا بكوشد .

• خدمات كنسرسيوم

• از كتابدار بپرس در اين بخش هر كدام از اعضاي هسته كنسرسيوم يك كارشناس مشخص كرده اند تا به سوالات تخصصي كاربران در زمينه نحوه دسترسي به اطلاعات، به صورت بر خط ( آن لاين ) پاسخ دهند. اين بخش، دقيقا ارتباط بر خط با كتابداران كنسرسيوم است. معرفي پايگاه هاي اطلاعاتي تازه هاي مركز اطلاع رساني خرداد ماه 1394 -22 -

• سيستم سفارش ديجيتال سازي مدارك برخي از مدارك، با توجه به قوانين كپي رايت قابل به ارائه رايگان يا فروش به صورت كامل نيستند. در اين موارد، كاربر صفحات اول منبع اطلاعاتي ديجيتال مورد نظر خود را مشاهده كرده، با پرداخت هزينه اسكن و اعلام صفحات مورد نياز خود، منبع اطلاعاتي ديجيتال سفارش خود را دريافت مي كند.

• سيستم خريد محتوا امكان خريد مقالات و محتواي برخي از مراكز كه منابع اطلاعاتي ديجيتال كامل را براي فروش ارائه مي كنند.

• سيستم محتواي رايگان در اين بخش، منابع اطلاعاتي ديجيتال رايگان بسياري از محتواي اعضاي كنسرسيوم موجود و قابل استفاده است.

 

www.behinyab.ir

اين درگاه، پنجره واحد براي ارايه اطلاعات و خدمات مورد نياز فعالان بخش صنعت، معدن و تجارت است كه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازي شده است. بهين ياب شامل 9 بخش است كه به تدريج در حال راه اندازي است. اين بخش ها عبارتند از: • محصولات نهايي، مواد اوليه،سرمايه گذاري، خدمات و تجهيزات صنعتي، پژوهش و فناوري، منابع انساني، تجارت خارجي، تامين مالي و بنگاه ها • بخش محصولات شامل مواد اوليه، محصولات نهائي، تجهيزات و خدمات توليدي، خدمات مديريتي و نرم افزار ها مي باشد. همچنين در يافت تائيد براي خريد مواد اوليه پتروشيمي از بورس كالا از طريق اين بخش امكان پذير است • شما در اين بخش مي توانيد در مورد فناوري هاي مورد نياز براي توليد محصولات مورد نظر خود اطلاعاتي را كسب نمائيد. اطلاعات در مورد پروژه هاي پژوهشي، واحد هاي تحقيق و توسعه ، پشتيباني پژوهش و ستاد هاي مديريتي از جمله خدماتي است كه در اين بخش ارائه مي شود.بخش پژوهش و فناوري با هدف ايجاد بستر نرم افزاري ويژه براي برقراري ارتباط چندجانبه ميان وزارت صنعت، معدن و تجارت، بنگاههاي توليد و تجاري و دانشگاهها و مراكز پژوهشي كشور ايجاد شده است. به عبارت ديگر دالان پژوهش و فناوري بگونه اي طراحي شده است كه كليه ارتباطات ميان بنگاههاي توليدي و تجاري با مراكز پژوهشي و دانشگاهي و همچنين ارتباط اين دو مجموعه با وزارت صنعت، معدن وتجارت از طريق اين دالان قابل انجام ومديريت باشد.